בין רעיון לפטנט

Jan 01, 1970

כמאמר השיר- הראש היהודי ממציא לנו פטנטים. רבים חשים וחושבים שיש להם בראש וביד פטנט.
לא כל המצאה, יצירתית ככל שתהיה, ניתן לרשם כפטנט. גיבוש ההמצאה לכלל פטנט לא נעשה בחלל ריק.
מדובר בנושא הכרוך בהוצאה כספית בלתי מבוטלת (בלשון המעטה) לצורך רישום פטנט.
מי מכם, בעלי הפטנטים הפוטנציאליים, שאין להם הון עצמי יידרשו לגייס משקיעים. דרך אפשרית, רווחת, היא גיוס באמצעות מימון המונים (תהליך שאף לו יש כללים מסודרים).

אם יש לכם המצאה, אשר יש לכם תחושת- בטן או מחשבה צלולה כי היא עתידה לחולל שינוי מהפכני, בלתי צפוי, או, אולי, להשביח את איכות חייהם של בני אדם, מומלץ להתייעץ, לאחר שלב ראשוני של גיבוש הרעיון, עם עורך פטנטים.
המצאה עלולה לצוץ ולהבזיק במוחו של בעליה לא רק בשעה שהוא מייחד זמן וקשב פנימי לחשיבה עליה: לא אחת היא צצה בהיסח דעת, באקראי, כאשר אדם נתקל בקושי, בבעיה או אף באתגר והוא לא מוצא מענה. ציפור ההשראה נוגעת בו בכנפיה.
הוא חש הארה. פתאום הוא רואה בעיני רוחו את ההמצאה קורמת עוד וגידים והופכת לפטנט רשום על שמו.

על מנת שהמצאה תיהפך לפטנט יש לבחון אותה בחינה עסקית ולברר, באמצעותה, האם יש לה היתכנות וכדאיות עסקית. העדר הצדקה עסקית מייתרת את תהליכי רישום הפטנט, הואיל והם כרוכים בהוצאה כספית גדולה. (כמה עולה לרשום פטנט)

יש מי שמקדימים רישום פטנט כדי לא להסתכן בגניבת הרעיון שלהם ובאימוצו על ידי אחרים.  המניע לרישומו בשלב מקדמי, טרם גובש הרעיון עד תומו, ברור אבל הוא לא בהכרח כדאי. מבחן התוצאה מוכיח, כי חלק הארי של הפטנטים שרושם משרד הפטנטים אינם ישימים . (לרבות כאלה שנחשבו לכדאיים מבחינה עסקית).  

אם יש לכם המצאה ואתם רוצים לברר אם בכלל  ניתן וכדאי לרשום עליה פטנט משרד הפטנטים יוכל לסייע לכם בייעוץ ראשוני, בחיפוש פטנטים דומים במאגר מידע בינלאומיים, בניתוח תוצאו החיפוש ובקבלת חוות דעת מקצועית על אודות היתכנות הפיכת הרעיון שלכם לפטנט רשום, כתיבתו, עריכתו וכל הבדיקות מול רשויות הפטנטים בעולם ובארץ ועוד.

בשורה התחתונה: אם יש לכם רעיון מקורי ואתם חשים כי הוא עשוי להביא בשורה לעולם (ומן הסתם גם להשיא לכם רווח נאה...) חשוב שתשמרו על ההתלהבות ועל הדחף הפנימי העז לממשו אבל במקביל- לבצע את כל הבדיקות הנדרשות לצורך רישומו כפטנט, להתייעץ עם מי שאתם סומכים על דעתם ולטפל בו באופן שיטתי, מובנה ומושכל יחד עם אנשי מקצוע.

צור קשר

ונציג מקצועי ישוב אליך בהקדם האפשרי