רובנו מכירים את המשפט- "הוא סתם ממציא" כאשר שומעים אדם מדבר מהרהורי לבו, ממציא, הוזה, מפנטז. יש הבדל מהותי ומרחק רק ושוני עמוק "כשוני האש מן המים", כלשון המשורר, בין המצאה שכתובה על קרח לבין רישום פטנט אצל רשם הפטנטים, מה שמעניק תוקף משפטי והכרה רשמית בהמצאה שעמדה במבחן ההיתכנות והכדאיות העסקית.

רישום פטנט הוא תהליך מובנה ומסודר, והוא מהווה שלב חשוב ביותר בהפיכת הרעיון והאמצאה לפטנט. יש לו כללים שקבע משרד הפטנטים. יש לו כללים, שלבים, ועלויות רישום פטנט

לפני שאדם מגיש בקשה לבדיקת הרעיון שלו על ידי עורך פטנטים, קל וחומר בקשה לביצוע רישום פטנט בישראל ו/או בעולם- עליו לגבש את הרעיון בקרב קבוצות מיקוד שונות, להתייעץ עם מי שנראים לו רלוונטיים לבחינת הרעיון ולחוות דעתם עליו.

קיימת הבחנה בחוק (על פי סעיף 3 לחוק הפטנטים הישראלי) בין "סתם" המצאה לבין המצאה הכשרה להירשם כפטנט:  המצאה היא מוצר או תהליך בכל אחד מתחומי הטכנולוגיה שהיא חדשנית, מקורית, מועילה וניתנת ליישום ולשימוש תעשייתי.

רישום פטנט הוא שלב, אשר כל ממציא שואף להימצא בו. זה שלב שבו הוכרה ההמצאה כפטנט, וככזה יש בו משהו חדשני ויישומי גם יחד.

מי מכם שרוצה לבצע רישום פטנט ייטיב לעשות אם יתוודע לעלויות הכרוכות בו, כדי לא להיקלע למצב שבו יתמלאו בהמצאתו כל תנאי הסף הנדרשים והחוקיים להפיכתה לפטנט אבל הדבר היחיד העלול לעקב את הרישום הוא העדר מימון. 

מיזמים רבים יצאו לפועל הודות לשימוש במשאב המכונה מימון המונים באמצעות האינטרנט. אם תשכנעו תורמים פוטנציאליים כי החלום שלכם הוא בר מימוש וכי מה שמפריד בין ההמצאה שלכם לבין רישומה כפטנט הוא רק נדיבות הלב ופתחון הכיס שלכם, התורמים, יש סיכוי רב שתוכלו לגייס ולהניע אותם לתרום לכם.

חשוב לדעת, כי רישום פטנט כשלעצמו אינו מהווה ערובה לשימוש בפטנט, קל וחומר להצלחה מסחררת שלו. גם כאשר נערכות בדיקות ההיתכנות והנאותות הנדרשות ועל הנייר או על צג המחשב – הפטנט נראה מבטיח, לשוק יש חוקים משלו (הקשים לניבוי ולחיזוי), פסיכולוגיה ודינאמיקה משלו. לא את מוכח, כי חסרונות הפטנט גוברים על יתרונותיו ולכן לא נעשה בו שימוש. 

אבל אם בוער בכם הרצון והתשוקה להביא בשורה לארץ ולעולם באמצעות פטנט ייחודי וחדשני, אל תוותרו עליו. הדרך עשויה להיות מאתגרת ומרתקת. אתם עשויים לפגוש אנשים מעניינים, להיחשף לעולמות חדשים. תוך כדי עבודה על גיבוש הרעיון עשויים להיפתח בכם ערוצי מחשבה יצירתיים, מקוריים, ו- מי יודע- אולי תוכלו לחשוב על רעיונות חדשניים שמהם יתגבשו אמצאות נוספות, אשר אולי, הלוואי, אחת מהן תבשיל לכדי פטנט. 

מרעיון בוסרי, גולמי, עשוי להבשיל פטנט. ואפילו סטאר טאפ מוצלח , אולי יהיה זה הפטנט שלכם. בהצלחה.
חייגו אלינו יצירת קשר