תחילתו של תהליך שבו קיים רעיון ראשוני לפטנט ייחודי ויוצא דופן יכלול בתוכו את השלב הראשוני של בניית אב-טיפוס לאותו פטנט. שלב משמעותי וקריטי בתהליך של פיתוח מוצר. 
לצד העובדה שבתהליך של רישום פטנט עלות גבוהה שתביא אותנו לאתר משקיעים, נרצה קודם כל להציג לאותם משקיעים פוטנציאליים את אב הטיפוס לפטנט שלנו. 

הפניית תקציב עבור בניית אב-טיפוס
 

בניית אב-טיפוס אינה מבטיחה לנו שהפטנט שלנו יהפוך בסופו של דבר להמצאה חדשה. עם זאת, כבר כאן חשוב להפנות תקציב מסודר ומוגדר שיאפשר לנו לעבוד על בניית אב הטיפוס. על התקציב לכלול בתוכו גם הוצאות בלתי צפויות שיאפשרו לנו לבנות את אב הטיפוס. תקציב זה ישמש אותנו לרכוש רכיבים נוספים אותם לא לקחנו בחשבון, יאפשר לנו לקבל חוות דעת מקצועיות של מומחים, לשכור שטחים וחללים בהם נוכל לערוך ניסויים עם אב הטיפוס ועוד. 

 

בניית אב טיפוס – תהליך מורכב של ניסוי וטעיה


חשוב עד מאוד לקחת בחשבון את העובדה שתהליך בניית אב-טיפוס הינו תהליך ארוך ומייגע שכולל בתוכו ניסוי וטעיה. פטנטים רבים לאורך השנים התפתחו לאחר בניית מספר גדול של אב טיפוס. בחלק מהמקרים אב הטיפוס נבנה בכל פעם מחדש על מנת לבחון רכיב מסוים בפטנט ובפעמים אחרות בניית אב טיפוס אחד הביאה למסקנה שבנייתו לקויה ויש להתפנות ולבנות אב טיפוס חדש מאפס. 
תהליך של ניסוי וטעיה בפיתוח אב טיפוס יכול ליצור תחושת תסכול. עם זאת, חשוב להבין שתהליך זה הינו טבעי ומקובל וכזה שמצביע על התקדמות ושיפור המוצר אליו אתם מכוונים. בכל בנייה של אב טיפוס תוכלו לראות את גרף ההתקדמות הטכנולוגי של הפטנט שלכם ובכך ליצור את אב הטיפוס האידיאלי אותו תוכלו להציג בהמשך לקהל המשקיעים הפוטנציאליים שלכם. 

 

עלות בניית אב-טיפוס אחד
 

קשה עד בלתי אפשרי להצביע על עלות ממוצעת של בניית אב טיפוס. ישנם תחומים בתעשיות השונות שעלות בניית אב טיפוס אחד תסתכם במאות שקלים, כשאחרים יכולים להגיע בכל פעם לעלות גבוהה של עשרות ומאות אלפי שקלים. 
בכדי לנסות למזער עלויות חשוב לבחון מהיכן ניתן לרכוש את חומרי הגלם וכלי העבודה להם אתם זקוקים. לבטח אם מדובר על חלקים וחומרים בכמויות גדולות. כאן תצטרכו לעשות חיפוש מעמיק גם אצל סוחרים מעבר לים על מנת לנסות ולאתר את אותם מפעלים שיימכרו לכם חומרי הגלם בעלות מזערית. 
דרך נוספת לשים ידינו על חומרי גלם בעלות אפסית היא ביכולת לנסות ולאתר מקומות ומסגרות בהם ניתן להשיג חומרי גלם ללא כל עלות. כאן הכוונה לסיטואציות בהם האשפה של אדם אחד הינה זהב עבור אדם אחר. אם ניקח לדוגמה אדם הבונה אב טיפוס מתוך סגסוגת של מתכות, באפשרותו לפנות למפעלי תעשייה שסגסוגות אלו מושלכות אצלם למחזור ולאסוף אותה אליו ללא הצורך לשלם עליה. 
חייגו אלינו יצירת קשר