אנחנו שומעים לא פעם חברות שנמכרות בסכומים לא מאוד הגיוניים, של כמה מאות מיליוני דולרים – ואף למעלה מכך. רבים חולמים על הרגע שבו זה יקרה גם להם, ורבים אחרים מחליטים לפעול, להמציא ולסגור עסקה שתעניק להם חופש כלכלי מיוחל. עם זאת, ברור לחלוטין שלא כל המצאת פטנט תוביל בהכרח לאקזיט החלומי, והפנטזיה על מכירת פטנט עשויה להישאר עמוק במגירה בהיעדר קונה פוטנציאלי שישמח לשלוף את פנקס הצ'קים. אם כן, לפני שאתם יוצאים למסלול ארוך ומייגע, שצפוי לעלות לכם גם לא מעט, חשוב להבין האם הצעד הזה ישתלם לכם ובכלל, כמה עולה לרשום פטנט?

המצאת פטנט – פוטנציאל שלא תמיד יתממש
חשוב לזכור שלא כל המצאת פטנט מובילה בהכרח לכסף גדול. למעשה, יש לא מעט רעיונות גדולים שנשמעו נפלא בתיאוריה אבל התבררו כמורכבים במיוחד בשלב הביצוע. בין אם עלויות הייצור היו גבוהות להפליא ובין אם תהליך הפיתוח היה סבוך להחריד, ממציאים רבים חלמו על הצלחה בסכום של 9 או 10 ספרות, אבל נחתו בשלב כזה או אחר על הקרקע. עם זאת, קשה להעריך מבעוד מועד האם מכירת פטנט תהיה אפשרית וכמה תוכלו להרוויח על ההמצאה שלכם. מצד שני, אם יש לכם רעיון מהפכני שמספק מענה חשוב לצורך בסיסי של קהל המטרה, בהחלט ייתכן שיש לכם ביד אוצר יקר מפז.

מכירת פטנט – איך עושים את זה?
אם החלטתם לעבוד על הרעיון שלכם קצת יותר לעומק, חשוב לזכור כי מכירת פטנט יכולה בהחלט להשתלם. עם זאת, במקרים מסוימים תוכלו לסגור עסקה רק עם מוצר מוגמר או לאחר שתתחילו לייצר ולמכור אותו בעצמכם. במילים אחרות, גם החברות הגדולות שמעוניינות להשקיע עשויות להעדיף מוצר שנמצא על המדפים ואף זוכה לרמה מסוימת של פופולריות. זה לא אומר שאתם צריכים להתחיל לייצר את המוצר בכמויות מסחריות (בוודאי בשלב הנוכחי), אבל כדאי להבין שהדרך אל מימוש הפוטנציאל עשויה להיות ארוכה ורצופת אתגרים.

השאלה המתבקשת – כמה עולה לרשום פטנט?
יש לא מעט סוגיות שמטרידות את הממציאים והיזמים רגע לפני שהם יוצאים אל המסע הזה, ואחת השאלות המרכזיות היא כמה עולה לרשום פטנט. התשובה לשאלה הזו בוודאי שאיננה פשוטה או חד משמעית, שכן לכל פטנט עלויות שונות לחלוטין. לצד האגרות הנדרשות תצטרכו לקחת בחשבון גם נושאים אחרים, לרבות עלויות פיתוח, ייצור, כוח אדם, שיווק או גיוס משקיעים. בעבודה נכונה עם עורכי פטנטים מקצועיים תוכלו לקבל את כל ההחלטות הנכונות, וצוות Top Patents יעזור לכם לבחון את הרעיון שלכם לעומק, לנתח את הפטנט ולהבין איך מתבצעת המצאת פטנט ומה צריך כדי לקבל את ההכרה בהמצאה המקורית והחדשנית שלכם.
חייגו אלינו יצירת קשר