המצאת פטנט היא משימה לא פשוטה. היא דורשת השקעה אדירה של זמן ומשאבים, הן בשלבי הפיתוח והייצור, והן לאורך תהליך אישור הבקשה שעשוי להיות ארוך ומפרך. הרעיון שעומד מאחורי הגשת הבקשה להכרה בפטנט פשוט למדי: זוהי הדרך שלנו להבטיח בלעדיות מוחלטת על מוצר, קוד או רעיון. השאלה המתבקשת כעת, כשאנחנו מבינים מה הוא פטנט ועד כמה הליך הרישום עשוי להיות מורכב ויקר, היא האם בכלל ישתלם לכם לפתח פטנט. אם כן, רגע לפני שאתם מגייסים צוות לפיתוח, מכינים מצגת שיווקית מרשימה למשקיעים או מייצרים את המוצר שלכם בכמויות מסחריות, כדאי לעצור ולבדוק את השטח קצת יותר לעומק.

המצאת פטנט יכולה לייצר הכנסה

כדי להבין האם פיתוח פטנט משתלם או לא, חשוב להבין מה נוכל לעשות ביום שאחרי. האם תוכלו למצוא משקיע שירצה לקנות את הפטנט שלכם? האם יש מי שמעוניין לשלם על רישיון כדי להשתמש בו? אם אתם מתכננים לייצר את המוצר לבד, האם יש לכם לקוחות פוטנציאליים שמחכים למוצר? אם כן, האם אתם יודעים מי קהל היעד, איך מגיעים אליו ומה תהיה אסטרטגיית המכירה שלכם? לפני שמנהלים תהליך רגיש וממושך מול משרד הפטנטים, בהחלט כדאי להבין את המשמעויות הכלכליות שלו – ואת הסיכוי שלכם להרוויח כשהאישור המיוחל יתקבל.

פיתוח פטנטים שהשוק באמת צריך

על פניו, המצאת פטנט נשמעת כמו הזדמנות לייצר משהו שהעולם זקוק לו. בפנטזיה, הפיתוח שלכם יהיה פופולרי ורווחי כמו הפטנטים של חברת אפל, למשל. בפועל, יש המון שאלות חשובות שצריכות להישאל, ולא מעט נושאים חשובים שצריך לבדוק מבעוד מועד. כך כדאי להבין האם השוק זקוק להמצאה שלכם, או שמא מדובר בשוק רוויי (כדוגמת שוק הטלפונים החכמים). זה בוודאי לא אומר שאם השוק מוצף במתחרים אין לכם סיכוי להשתלב בו, אבל לפני שתוכלו להתמודד בצורה טובה יותר בזירת הקרב הזו – רצוי שתגיע אליה מוכנים הרבה יותר.

האם יש לכם באמת פטנט?

לבסוף, כדאי לבדוק ולהבין האם הרעיון הייחודי שלכם יכול לקבל את ההכרה הרצוי של משרד הפטנטים. במילים אחרות, לפני שאתם מתחילים בתהליך ובזמן שאתם עורכים בחינה יסודית או מתכננים תוכנית כלכלית, מומלץ לעצור ולהבין האם יש לכם ביד פטנט מקורי או רעיון שמישהו אחר כבר חשב עליו לפניכם. פיתוח פטנטים מחייב בדיקה מעמיקה שתאפשר לנו להבין האם הפטנט הזה קיים בשוק, או האם הוא מפר פטנטים שהמציאו שחקנים אחרים. לצורך כך רצוי להיעזר בעורכי פטנטים מיומנים, ולקבל את הליווי המקצועי של צוות Top Patents, המבצע בחינה יסודית ומוודא שאתם פועלים בצורה הטובה והיעילה ביותר. כך תשפרו את סיכויי ההצלחה שלכם ותהפכו את הרעיון לפטנט רווחי ומשתלם.

חייגו אלינו יצירת קשר