יכול להיות שיש לכם רעיון, כזה שאתם רק מתחילים להשתעשע בו. יכול להיות שבשלב הזה כבר ברור לכם מה אתם רוצים לעשות ואיך המוצר שלכם ייראה. מה שאתם לא לגמרי יודעים כרגע זה איך תהפכו רעיון לפטנט, מה עושים בכל שלב בדרך והאם התהליך הזה באמת עומד להשתלם לכם – אבל יש לנו תשובות.

1 – תהליך רישום פטנט

לפני הכל כדאי להבין איך בדיוק מתנהל תהליך רישום פטנט. אז לתהליך הזה יש כמה שלבים מרכזיים, ובראשית הדרך תצטרכו לבצע מחקר יסודי שיבטיח כי הרעיון המבריק שלכם הוא גם מקורי באמת. רק לאחר שתוכיחו שאף אחד אחר לא חשב על זה קודם תוכלו להתקדם לשלב הבא, ולהתחיל לערוך את הבקשה לרישום פטנט, לתכנן את האבטיפוס ולהתקדם בתהליך.

2 – למה בכלל לרשום פטנט?

אם אתם תוהים האם הצעד הזה בכלל נכון לכם, הרי שלרישום פטנט יש יתרון אחד משמעותי: הוא מעניק לכם בלעדיות. החוק למעשה מונע מאחרים להשתמש בהמצאה שלכם ללא אישורכם, וכך הוא מעניק לכם את הזכות לפעול לבד בשוק. במילים אחרות, אם אתם רוצים ליהנות ממוצר שבו יש לכם יתרון תחרותי מובהק, פטנט רשום הוא דרך מצוינת להשיג את היעד הזה. כאמור, כדאי לבצע סריקת פטנטים לפני התהליך ולוודא שיש לכם את הזכות לטעון שאתם מקוריים וחדשניים באמת.

3 – רישום פטנט עולה כסף

אין ספק שהתהליך הזה יעלה לכם כסף. עורך פטנטים, תשלום אגרות וכמובן כוח אדם ותהליך ייצור (לאבטיפוס) – כולם יחד יעלו לכם אלפי ואף עשרות אלפי שקלים. מצד שני, אם תשקיעו את הזמן ואת המשאבים על פיתוח מוצר והשקתו, אבל גם המתחרים שלכם יוכלו להשתמש ברעיון שלכם, סביר להניח שזה יעלה לכם הרבה יותר. אם תבטיחו לעצמכם את זכות הבלעדיות, תוכלו להרוויח יותר בטווח הארוך.

4 – למה לא לעשות את זה לבד?

סריקת פטנטים, עריכת הבקשה וניהול התהליך עשויים להיות מורכבים למדי. טעויות בדרך יעלו לכם הרבה כסף, וחשוב מכך – הן עלולות לפגוע בהצלחת התהליך. חברת Top Patents, עם צוות מקצועי ועתיר ניסיון, מציעה לכם את הליווי הטוב ביותר לכל אורך הדרך. אלה הכלים הדרושים כדי להבטיח תהליך יעיל יותר ועבודה מדויקת בכל שלב ובכל צעד. 

5 – המדינות שבהן הפטנט שלכם תקף

אם נקפוץ כמה צעדים קדימה, חשוב לזכור שהפטנט שלכם תקף אך ורק בשטחי המדינה שהעניקה לכם אותו. בהתאם לכך תידרשו לשלם אגרות חידוש ולשמר את מעמדכם כבעלי הפטנט לזמן ממושך יותר. כדי שהפטנט יהיה תקף גם בארה"ב או במדינות אחרות, הרי שתצטרכו לפעול להשגתו בנפרד, ולהגיש בקשה לאחר שנתיים וחצי לכל המאוחר. את הזמן הזה תוכלו לנצל כדי לבחון את תגובת השוק למוצר שלכם – לפני שתתרחבו לשווקים נוספים.
חייגו אלינו יצירת קשר