יש כמה מוצרים בהם אנחנו משתמשים באופן קבוע, והם נראים לנו כמעט מובנים מאיליהם. המכונית שבה אנחנו נוהגים, הטלפון שבו אנחנו משתמשים או האפליקציה שאנחנו לא זזים בלעדיה, כל אלה הפכו לחלק מחיינו בשלב כזה או אחר. אלא שלא בטוח שהמוצר שאנחנו מכירים היה כזה מהרגע הראשון. למעשה, סביר להניח שמהתרשים הראשון ועד לרגע שבו רכשנו את המוצר – עברו עליו לא מעט שינויים. הסיבה לכך פשוטה: האבטיפוס שעוצב בראשית הדרך עבר תיקונים וליטושים, הן ברמת העיצוב והן ברמת השימושיות.


אבטיפוס – דגם ראשוני בלבד


לרוב, אבטיפוס הוא הדגם הראשוני לכל היותר, ועבור ממציאים ויזמים מדובר בדגם שבעיקר מאותת על האופן שבו המוצר צפוי לפעול. כך הם יכולים להבין האם ניתן לייצר מוצר שעונה על הצרכים והציפיות שהוגדרו, האם העיצוב שלו מזמין, האם הוא נוח לתפעול והאם הוא מתאים לקהל היעד. בשלב הזה ניתן לזהות גם בעיות שונות, לרבות תקלות בתהליך הייצור או בעיות באופן שבו המוצר פועל, וכן ניתן לתכנן שדרוגים וליטושים שיהפכו אותו למוצר אטרקטיבי הרבה יותר.


מה זה אבטיפוס בתהליך רישום פטנט?

 

יזמים וממציאים שמעוניינים לרשום את הרעיון שלהם כפטנט עשויים להתבקש להציג דגם ראשוני למוצר או לפיתוח שלכם, מה שמעורר לא פעם את השאלה מה זה אבטיפוס ואיך יוכלו לפתח אותו. אם כן, הבשורה הטובה היא שאין כל סיבה להשקיע הון עתק בפיתוח המוצר הסופי כבר בשלב הזה, וישנן דרכים חסכוניות ויעילות יותר להציג את הרעיון המקורי. כך ניתן לבנות מוצר פשוט יחסית ולהתמקד במנגנון ההפעלה שלו בלבד, להציג הדמיה תלת ממדית של המוצר או להוכיח את האופן שבו תוכנה או אפליקציות צפויות לפעול.
 

מרכיב חיוני בתהליך גיוס המשאבים

 

לאבטיפוס יש עוד יתרונות ברורים, בוודאי בכל הקשור לגיוס משאבים – בין אם אתם מתכננים לפנות למשקיעים גדולים ובין אם אתם מתכננים להשיק קמפיין הדסטארט. בשני התרחישים הללו אבטיפוס הוא כלי קריטי שמאפשר למשקיעים הרלוונטיים להכיר טוב יותר את הרעיון שלכם. ככל שיוכלו להתרשם מהמוצר בעצמם, להבין איך הוא פועל ולזהות את היתרונות שלו, כך עולה הסיכוי שיחליטו להיענות להצעה שלכם ולהשקיע. אם יש לכם מוצר טוב, יעיל ושימושי, המשקיעים רק צריכים הוכחה לכך, והיא לא חייבת להיות יקרה ומורכבת.
 

לפני שמייצרים אבטיפוס – לומדים את השטח

 

אחרי שזיהינו מה זה אבטיפוס ולמה הוא חשוב כל כך, כדאי להזכיר שמדובר בשלב אחד בלבד בתהליך העבודה שלכם, ורצוי שיגיע לאחר שביצעתם בחינה מעמיקה של השוק, של המתחרים וכן של פטנטים רשומים אחרים. חברת Top Patents תעזור לכם לסרוק את השטח טוב יותר, להוכיח שיש לכם רעיון מבריק וייחודי, ולבחון את המשמעויות שלו ואת התהליך שצפוי לכם עד לרגע שבו הרעיון הזה יהפוך לפטנט רשום, ולמוצר שמייצר עבורכם רווחים נאים למדי.

חייגו אלינו יצירת קשר