כשאנחנו מפתחים מוצר חדש, בין אם מדובר בפטנט חדשני או במוצר המצטרף לסל הקיים ממילא, אנחנו צריכים להגדיר אותו בצורה הטובה והמדויקת ביותר. אנחנו אמורים לדעת איך הוא ייראה, איך יפעל המנגנון שלו, מה התועלת שיעניק למשתמשים ואיך ניתן יהיה להשתמש בו בצורה הפשוטה ביותר. במילים אחרות, אנחנו צריכים אב טיפוס שיאפשר לנו להבין את המוצר, להמחיש אותו, לזהות את הליקויים ולהציע שיפורים ותיקונים. זהו הדגם הראשוני שעליו נוכל להתחיל להבין, אבל רגע לפני שאתם ניגשים לעבודה כדאי להבין איך בניית אב טיפוס מתבצעת ואיך אפשר לעשות את זה.

1 – אב טיפוס שהוא הדמייה ממוחשבת

לפני שאתם מתחילים לרכוש חומרי גלם וציוד, לגייס עובדים ולשכור שטח ייעודי לתהליך הייצור, אתם יכולים לבצע הדמייה. היום זו משימה יעילה ונוחה מאוד, בוודאי לנוכח קיומן של תוכנות תלת ממד מתוחכמות שעוזרות לנו להציג את המוצר ולהמחיש אותו מכל זווית אפשרית. כך אפשר להגדיר כיצד ייראה ואיך יפעל, ואך לדמות את אופן השימוש בו על ידי משתמש הקצה. בניית אב טיפוס בדרך הזו בהחלט חוסכת לנו זמן ועלויות, אבל חשוב לזכור שבסבב גיוס המשקיעים זה לא תמיד יספיק, שכן המשקיע עשוי לבקש מוצר מוחשי שאפשר לראות ולהרגיש, ובעיקר לוודא כי הוא אכן עובד.

2 – פיתוח אבטיפוס ארגונומי

הרעיון כאן גם הוא פשוט למדי: המודל הראשוני שלכם יכול להתמקד בחומרים הזהים במידה רבה לאלה שישמשו אתכם בתהליך הייצור הסופי, ובשלב הזה אתם יכולים להציג את המוצר באופן הדומה ביותר לזה שיקבל המשתמש שלכם בסופו של התהליך. כך אתם יכולים להציג את המבנה ההנדסי של המוצר, את גודלו ואת חוויית השימוש בו. מצד שני, זוהי רק מעטפת המוצר, והיא בוודאי לא משקפת את השימוש המעשי בו ולרוב היא מתקשה לשקף גם את המראה האסתטי הסופי.

3 – בניית אב טיפוס ויזואלי

אם קודם התמקדנו בהנדסת המוצר, בדרך הזו אנחנו מפתחים אב טיפוס שכולל גם עיצוב ויזואלי הקרוב מאוד לתוצאה הסופית – זו שיקבל גם המשתמש. אפשר לעשות זאת באמצעות מדפסת תלת ממד או בשלל דרכים אחרות, וכך אנחנו מייצרים מוצר בעל דמיון אסתטי מובהק למוצר שאנחנו שואפים לפתח. זו בהחלט דרך נהדרת להציג למשקיע את המוצר, על אף שגם כאן אין כל המחשה לאופן שבו הוא פועל אלא רק למראה החיצוני שלו.

4 – פיתוח אבטיפוס מלא (שעובד)

האפשרות היקרה והמורכבת ביותר היא בניית אב טיפוס מלא, זה שמציג בפני המשקיע את מראה המוצר ואת הפונקציונליות שלו. הבעיה היא שלרוב תידרשו להשקיע לא מעט זמן ומשאבים בפיתוח המודל הראשוני, וכדאי להבין האם זו השקעה שאתם מוכנים לקחת על עצמכם. צוות Top Patents ישמח לסייע לכם לבחור את הדרך הנכונה עבורכם, ולעשות את זה נכון כדי לייעל את התהליך ולשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה שלכם.

חייגו אלינו יצירת קשר