נדמה שאין היום כמעט ספק: פיתוח פטנטים הוא מהלך שיכול להניב ביצועים נהדרים עבור היזם, בין אם הוא משתוקק לפתח פטנט למוצר שירצה למכור בעצמו, ובין אם הוא מתכנן לייצר נוסחה או קוד שיניבו עבורו רווחים לא מבוטלים. כך או כך חשוב להבין מה הוא הליך פיתוח פטנטים, איך עושים את זה נכון וכמובן כמה עולה לרשום פטנט.

השלב הראשון: סריקת פטנטים

לפני שיוצאים לדרך ומתחילים לבלות שעות ארוכות במעבדה, בחדר העבודה או על יד שולחן השרטוטים, חשוב להבין את השטח ולהכיר אותו קצת יותר לעומק. למעשה, כדי שתוכלו להגיש בקשה להכרה בפטנט שלכם תצטרכו לוודא שהוא אכן יצירתי ומקורי, והדרך לעשות זאת היא באמצעות סריקת פטנטים. במילים אחרות, כשאתם מנסים להבין כמה עולה לרשום פטנט רצוי להבין אילו מהלכים נדרשים מכם, שכן סריקת פטנטים היא צעד ראשון ובסיסי שאולי יעלה לכם קצת יותר, אבל הוא הכרחי. לא רק שתצטרכו להוכיח ראשוניות ובלעדיות, אלא שביצוע סריקה מהסוג הזה הוא הצעד שיאפשר לכם לצאת לדרך בראש שקט יותר, בידיעה שאתם פועלים בכיוון הנכון.

השלב השני: הגשת הבקשה

באופן טבעי, פיתוח פטנטים הוא תהליך שכולל גם לא מעט בירוקרטיה. כדי שרשם הפטנטים יכיר ברעיון היצירתי שלכם ויעניק לכם את הבלעדיות המיוחלת, חשוב למלא באופן מלא ומדויק את כל הטפסים הנדרשים. כאן רצוי להבין בדיוק מה אתם מתכננים לעשות, מה נדרש מכם ולאן אתם הולכים. זה הזמן להבין מה הפיתוח שלכם אמור לעשות, למי הוא מועיל ואיך בדיוק הוא אמור לעבוד. במקרים רבים ניתן ואף מומלץ לתכנן אבטיפוס כדי שתוכלו להציג את הרעיון באופן מוחשי הרבה יותר. דרך אגב, בשלב הזה עלולות לעלות גם התנגדויות שונות (למשל מצדם של יזמים אחרים שיטענו למקוריות) וכדאי להיערך גם למצבים מסוג זה.

אז כמה עולה לרשום פטנט?

כפי שאתם בוודאי מבינים, פיתוח פטנטים מורכב ממספר שלבים מרכזיים, ולכל שלב יש לוח זמנים משלו – וגם עלויות. קשה להעריך את עלות פיתוח הפטנט עוד לפני היציאה אל הדרך, אבל אם בכל זאת חשוב לכם להבין כמה עולה לרשום פטנט כדאי לקחת בחשבון עלויות שונות, לרבות עלות עריכת הבקשה, ביצוע סריקת פטנטים וכן תשלומי אגרות ועלויות פיתוח. במילים אחרות, נסו להעריך את הזמן הדרוש לכם, את כוח האדם ואף את חומרי הגלם וגורמי הייצור. הצוות המקצועי של Top Patents ישמח לעזור לכם לבחון את השטח, להכין את הקרקע, להעריך את המספרים ולתכנן את הצעדים הבאים שלכם. הצוות יבצע גם סריקת פטנטים כדי להוכיח שהרעיון המבריק שלכם אכן חדשני ומקורי כדי למנוע יציאה להרפתקה יקרה ומיותרת.

חייגו אלינו יצירת קשר