אנשים פרטיים וחברות גדולות, יזמים וממציאים, כולם מפתחים רעיונות חדשים שאמורים לספק פתרון לבעיות או לצרכים קיימים. חלק מההמצאות זוכות לפרסום בכל העולם, ורבים מהמוצרים הבסיסיים ביותר היו פעם המצאות מלהיבות וחדשניות. יש עוד המצאות רבות שעדיין לא יצאו לאוויר העולם כמובן, וכדי לעשות את זה נכון נדרש תהליך מדויק של רישום פטנט. בסוף התהליך הזה תהיה בידכם המצאה חשובה שרק לכם תהיה הזכות להשתמש בה, והמשמעות הכלכלית בוודאי ברורה לכם: אם הפטנט כולו שלכם, לכם יש את הזכות הבלעדית להשתמש בו ולפתח את ההמצאה.

הצעד הראשון: סריקת פטנטים

תהליך רישום פטנט מתחיל בחיפוש אחר פטנטים קיימים, וזהו שלב קריטי הן עבור התהליך – והן עבור הממציא בכלל. בשלב הזה מתבצעת סריקת פטנטים שמטרתה העיקרית היא לוודא שההמצאה המבריקה היא אכן המצאה מקורית. אם קיים פטנט רשום הזהה במהותו לפטנט שאתם מבקשים, הרי שהסיכוי שההמצאה שלכם תוכר כחדשנית נמוך במיוחד. כדי לבצע סריקה איכותית ולדעת האם קיימים פטנטים חדשים (או בשלב הבקשה) רצוי להיעזר בגורם מקצועי שיבצע מחקר מעמיק ויציג בפניכם דו"ח מפורט מאוד לפני שתצאו לדרך. כך תוכלו גם אתם להיות רגועים יותר בזכות הידיעה שהרעיון שלכם יכול להפוך לפטנט שיעניק לכם הגנה מוחלטת וכוח עצום עם הכניסה לשוק.

הגשת הבקשה לרשם הפטנטים

לאחר שתמלאו את כל הטפסים, תאספו את השרטוטים והתכנונים, וכמובן תגישו בקשה רשמית לרשם הפטנטים, הבקשה הזו תועבר לבדיקה. זה השלב שבו משרד הפטנטים עשוי לשאול שאלות ולהביע התנגדויות, לדוגמה בטענה שהפטנט אינו עומד בדרישות החוק. כמובן שיש לממציאים את הזכות להביע טענות נגדיות ולהציג טיעונים ועובדות שיתמכו בו. באופן טבעי פטנטים חדשים חייבים לעמוד בדרישות ברורות מאוד, ותפקידו של רשם הפטנטים להבטיח שההמצאה שלכם תעמוד אף היא בתקנות הללו. גם כאן מומלץ להיעזר בגורם מקצועי שיעזור לכם להתמודד בצורה מדויקת ונכונה עם כל שלב, עם כל טענה ועם כל התנגדות שעשויה לעלות.

רישום פטנט – מהשלב הראשון

אז נכון, תהליך רישום פטנט עשוי להיות מורכב למדי, והוא בהחלט ממושך. זה יכול לקחת זמן ולעלות לכם לא מעט כסף. כדי לייעל את התהליך, לחסוך בעליות (עד כמה שאפשר) ולהבטיח הצלחה גדולה יותר בדרך, ההמלצה העיקרית היא לפנות לעורכי פטנטים מיומנים ועתירי ניסיון שילוו אתכם בכל שלב. הצוות המקצועי של Top Patents עוזר לכם לאורך התהליך כולו, מביצוע סריקת פטנטים, דרך הגשת הבקשה ועד להתמודדות מול משרד הפטנטים ומול כל התנגדות או שאלה שעשויות לצוץ טרם קבלת האישור. כך תצעדו בבטחה אל היעד ותעשו את זה עם כל הכלים המקצועיים החשובים ביותר.
חייגו אלינו יצירת קשר