אנחנו מוקפים בשלל מוצרים ופיתוחים ששינו את העולם, ומאחוריהם כמה אנשים שאפתניים מאוד עם מוח יצירתי במיוחד. רבים מהמוצרים האלה אף הפכו את האנשים היצירתיים שמאחוריהם לבעלי עסקים מצליחים ורווחיים למדי. באופן דומה גם הרעיון העסקי שלכם יכול להיות שווה לא מעט, אבל כדאי לבחון את הדרכים להגן עליו, בוודאי כאשר מדובר ברעיון חדשני שאחרים עשויים לרצות להעתיק או לגנוב. יש כמה דרכים טובות לעשות זאת, והנה כמה דברים שכדאי לדעת על רעיונות ופטנטים.
 

על רעיונות ופטנטים, זכויות יוצרים וסודות מסחריים
 

לפני הכול חשוב להבחין בין מספר מושגים נפוצים, אשר רבים עשויים לבלבל ביניהם. למשל זכויות יוצרים, צמד מילים שבהחלט יכול לספק הגנה משפטית חשובה – אבל ליצירות בלבד. לעומת זאת, סוד מסחרי מתייחס למידע עסקי שמעניק לעסק יתרון ברור על פני המתחרים שלו, והוא אף פועל כדי לשמור עליו מכל משמר שכן זהו הסוד שעשוי להסביר את הרווח המסחרי. בהשוואה לשני אלה פטנט מתייחס לרעיון שהוא כל כולו שלכם, ולכם בלבד הזכות לייצר את המוצר שהמצאתם, לפתח את הפיתוח הטכנולוגי שלכם ולשווק את ההמצאה שלכם. כדי ליהנות מהיתרון הזה נדרש הליך מסודר מול רשם הפטנטים, ואם הבקשה שלכם תאושר ותוכיחו שיש לכם רעיון מקורי וחדש באמת, תוכלו ליהנות מבלעדיות שתשפר את סיכויי ההצלחה העסקית שלכם.
 

לפני הפנייה אל רשם הפטנטים – סריקת פטנטים
 

בשלב זה אתם בוודאי תוהים איך אפשר לדעת האם ההמצאה שלכם אכן חדשנית ומקורית, והאם יש סיכוי שמדובר בפטנט שיוכל לקבל את ההגנה הנדרשת עבורו. חיפוש קצר בגוגל יכול אולי לגלות לכם מה המצב בשוק והאם יש המצאות דומות או לא, אבל ישנם מאגרי מידע רבים שאינם נגישים לקהל הרחב, ואליהם תתקשו להגיע. לעומת זאת, סריקת פטנטים על ידי חברה מקצועית המתמחה בעריכת פטנטים היא דרך טובה יותר שתבטיח לכם תשובות מלאות ומדויקות הרבה יותר. כך תוכלו לדעת אם  מישהו אחר חשב על זה קודם, אם הרעיון שלכם באמת מקורי וחדשני, ואם יש לכם עילה מוצדקת לפנות אל רשם הפטנטים.
 

סריקת פטנטים – ותהליך הרישום בפועל
 

אם ביצעתם סריקת פטנטים באופן מקצועי ויסודי, והמומחים שמלווים אתכם בתהליך מוכיחים שאין כל פטנט רשום שאמור להטריד אתכם, הגיע הזמן להתחיל את תהליך הרישום עצמו. בשלב זה תצטרכו להכין בקשה רשמית ומסודרת שתוגש לקבלת אישור של רשם הפטנטים. בתהליך הזה תצטרכו לתאר את הרעיון שלכם, להציג אבטיפוס שידגים את פעולת המוצר ולהוכיח שאכן מדובר ברעיון חדשני עם פוטנציאל גדול. צוות Top Patents יהיה שם לצדכם עם ליווי מקצועי מאוד, עם המון ניסיון ועם היכרות מעמיקה עם עולם הפטנטים כדי להבטיח לכם מענה מדויק והגנה טובה על הרעיון המצוין שלכם.
חייגו אלינו יצירת קשר