ההחלטה לפתח מוצר חדש או להפוך רעיון לפיתוח חדשני ומרגש, היא לא החלטה פשוטה. אין ספק שגם לאחר שהחלטתם לעשות את הצעד הגדול אתם עדיין לא לגמרי בטוחים אם יש לכם סיבה טובה לפנות אל רשם הפטנטים ואם יש לכם את הזכות המלאה והבלעדית על ההמצאה שלכם. אם כן, לפני שאתם עושים את הצעד הראשון כדאי שתכירו את רשם הפטנטים קצת יותר טוב. מה בדיוק הוא עושה, איך הוא יכול לעזור לכם, ואיך בכלל תוכלו לפנות אליו כדי לבקש הכרה גם בפיתוח המיוחד שלכם?

תחומי האחריות של רשם הפטנטים

זה בטח לא יפתיע אתכם אבל רשם הפטנטים הוא למעשה הגוף הרשמי שאחראי לקליטת בקשות לרישום פטנט. הוא גם זה שאחראי לבחון את הבקשות הללו. הגוף הרשמי הזה כפוף למשרד המשפטים ותפקידו לבחון בצורה מעמיקה ומדוקדקת כל פטנט שמתקבל. מומחים ואנשי אקדמיה הם אלה שמוסמכים לבצע את תהליך הבדיקה, שהוא לרוב ארוך למדי, והם גם אלה שיציפו התלבטויות והתנגדויות, יבקשו הסברים וידרשו שרטוטים ותרשימים נוספים לפני שתתקבל החלטה רשמית. רשם הפטנטים יקבל לידיו את מסקנות המומחים בסופו של המחקר היסודי הזה, ורק אז יוחלט האם מדובר בפטנט עם תוקף משפטי הולם.

רשם הפטנטים והכרה בינלאומית

יזמים וממציאים רבים שואפים לרשום את הפטנט שלהם בזירה הבינלאומית. בעידן שבו השוק הישראלי מרגיש לפעמים קטן, בטח כשהגישה לשווקים זרים פשוטה יותר מאי פעם, זו בהחלט שאיפה הגיונית. רשם הפטנטים מטפל גם בבקשות הללו, ולמעשה מאז הצטרפה ישראל לאמנה לשיתוף פעולה בפטנטים (PCT) נרשמו לא מעט פטנטים ישראלים, ומדי שנה מוגשות לא פחות מ-6,000 בקשות. המשמעות ברורה. אם אתם מרגישים שהשוק הישראלי קצת קטן עליכם ולפיתוח שלכם יש פוטנציאל להגיע רחוק הרבה יותר, רשם הפטנטים הוא הגוף הרלוונטי עבורכם. עם זאת, חשוב להבין כיצד עובד התהליך, כדי שתוכלו לפעול בצורה נכונה ויעילה יותר, עם ליווי מקצועי לכל אורך הדרך.

הגשת הבקשה לרשם הפטנטים

הזכרנו עוד קודם שתהליך הרישום הוא תהליך ארוך למדי, והגיע הזמן להבין קצת יותר לעומק איך הוא מתנהל והאם אפשר לעשות את זה לבד. כדי לחסוך לכם את הקריאה ולהעניק לכם ספוילר לשורה התחתונה: רשם הפטנטים יבחן את הבקשה שלכם לפרטי פרטים, יעמיק בכל ניירת ויחטט בכל תרשים ואיור שתגישו. תשומת הלב הנדרשת כאן רבה, והפרטים הקטנים יעשו הבדל גדול מאוד כשיגיע שלב בחינת הבקשה שלכם. עם חברת Top Patents, המנוסה בפיתוח מוצרים ופטנטים, וכן בהגשת בקשות לרישום פטנטים, תוכלו לעשות את זה בצורה טובה ויעילה יותר. עם הידע המקצועי שצברנו ועם צוות מהשורה הראשונה, התהליך הזה יהיה חלק הרבה יותר, והפטנט שלכם קרוב יותר מאי פעם.
חייגו אלינו יצירת קשר