כדי להבטיח הגנה אופטימלית על המצאות ורעיונות ייחודיים וחדשניים, הומצא המושג פטנט. הרעיון שעומד מאחוריו פשוט למדי: אם פיתחתם טכנולוגיה, אפליקציה או כל מוצר אחר שאף אחד לא חשב על קודם, או כזה שעדיין לא קיים בשוק, בהחלט ייתכן שאתם זכאיים לבלעדיות בשוק, לפחות לפרק זמן מוגדר. המשמעות כאן ברורה, הן ברמה המשפטית והן ברמה הכלכלית. מצד אחד אתם נהנים מיתרון תחרותי מובהק, ומצד שני אתם אלה שקוצרים את הרווחים ויכולים למכור את הפיתוח שלכם לכל המרבה במחיר. עכשיו נותר להבין האם הרעיון שלכם נחשב לפטנט, ואילו פטנטים אפשר לרשום.
 

מוציאים מוצר חדש? הגנו עליו!
 

אחת הדוגמאות הקלאסיות למוצר שבהחלט יכול להירשם כפטנט, הוא כל מוצר תעשייתי ו/או טכנולוגי שאתם מתכננים לשוק. אין ספק שכדי שהמוצרים שלכם ייחשבו פטנטים תצטרכו להמציא משהו חדש ומיוחד במינו, לשדרג ידע קיים או לפתח מוצר שאף אחד לא חשב עליו קודם, אבל אם תעשו את זה תיהנו מהגנה משפטית על הקניין הרוחני שלכם. את הבקשה להכרה בפטנט יש להגיש לפני תחילת העבודה ובוודאי לפני פרסום המוצר, כדי שתוכלו להגן על זכותכם ולמנוע מצב שבו מישהו עוקף אתכם בתור לרשם הפטנטים.
 

גם משחקים יכולים להיחשב פטנטים
 

יש לא מעט פטנטים מוכרים, כמו הדיסק-און-קי שהחל את דרכו כפטנט ישראלי או דוד השמש למשל. אלה בהחלט מוצרים חיוניים ששינו את חיינו, בין אם בכל הקשור ליכולת גיבוי המידע שלנו ובין אם ביחס לאופן שבו אנחנו מחממים את המים בברז הביתי. אלא שיש גם פטנטים אחרים, ואתם ממש לא חייבים לשנות סדרי עולם כדי ליהנות מההגנה שהם מספקים. הדוגמה הטובה היא לכך היא משחק או כלי עזר אחר שתחליטו לפתח, בתנאי שיש לו מרכיב מקורי ופונקציה חדשנית. משחקים בתחום החינוך הם דוגמה נהדרת, ואם אתם מתכננים לעשות את זה בקרוב, כדאי לשקול את האפשרות לספק הגנה אופטימלית לפיתוח הייחודי שלכם.
 

הגנה על אפליקציות או תוכנות
 

לפני כמה וכמה שנים הוקמה תוכנת מסרים בשם ICQ. היא סייעה לנו לתקשר בצורה מהירה ופשוטה יותר עם אנשים שאנחנו מכירים וגם עם כאלה שאנחנו מכירים קצת פחות, ועד היום אנחנו רואים גרסאות מתקדמות ומתוחכמות יותר של הפיתוח הייחודי ההוא, שהצליח בזמנו להכתיב סדרי עולם. באופן דומה ניתן לפתח עוד לא מעט תוכנות ואפליקציות למחשב, לסלולר או לטאבלט – וליהנות מיתרון תחרותי משמעותי ומהגנה חשובה על הקניין הרוחני, על הידע ועל הטכנולוגיה עצמה. כדי לוודא שהרעיון שלכם באמת שונה, מקורי וחדשני, תצטרכו לערוך סריקת פטנטים שתעניק לכם את הראש השקט לפני שאתם יוצאים לדרך. צוות Top Patents, המורכב מעורכי פטנטים מיומנים, יעזור לכם להיכנס אל המסע הזה טוב יותר, ולצאת ממנו עם פטנט מוכר ויתרון שקשה להתחרות בו.

חייגו אלינו יצירת קשר