תהליך רישום פטנט עשוי להיות ארוך ומורכב למדי. הוא ידרוש מכם המון סבלנות, וגם לא מעט משאבים. כדי לעשות את זה נכון תצטרכו לבחון היטב את השטח, לוודא שאתם מגישים בקשה להכרה בפטנט ייחודי וחדשני באמת, למלא את כל הטפסים הדרושים ולהגיש את כל האישורים הרלוונטיים. תצטרכו גם להגיב להתנגדויות שעשויות להתקבל מצדו של רשם הפטנטים, וסביר להניח שיוצגו בפניכם כמה וכמה התנגדויות. אז איך זה עובד, מה חשוב שתדעו ואיך תשפרו את הסיכוי שלכם להגיע אל נקודת הסיום עם פטנט רשום שיכול להניב רווחים משמעותיים?

לפני הכול: תהליך רישום פטנט

לפני שנבין אילו התנגדויות עשויות לעלות ואיך מתמודדים איתן, חשוב להבין איך לרשום פטנט ומה הם שלבי התהליך. אם כן, בדרך אל היעד תצטרכו לבצע בחינה יסודית ומעמיקה מאוד כדי להוכיח שהרעיון שלכם הוא אכן פטנט חדשני ומקורי. תצטרכו לוודא שאיש לא חשב על זה קודם ושאתם לא מעתיקים רעיונות של אחרים. לאחר מכן תיגשו למשימה עצמה ותכינו את כל הניירת הדרושה. מהגדרת החומרים והציוד הדרושים, דרך אופן הפעולה של המוצר ועד להצגת אבטיפוס שידגים את המנגנון המיועד ואת חוויית המשתמש. בהנחה שתשלימו את כל שלבי התהליך בצורה נכונה וטובה, תגדילו את הסיכוי שגם משרד הפטנטים יכיר בייחודיות הרעיון שלכם – ויעניק לכם את ההכרה בפטנט, ואת ההזדמנות לייצר ממנו רווחים לא מבוטלים.

איך לרשום פטנט גם כשיש התנגדויות?

באופן טבעי, צפויות לעלות התנגדויות שונות מצד משרד הפטנטים, או מצד הציבור. למעשה, גם לאחר שמשרד הפטנטים מאשר את הבקשה שלכם, ההחלטה שלו תתפרסם במדינה שבה ההחלטה מתקבלת (לרוב – בישראל). כעת יוכל הציבור להגיב, להעלות התנגדויות ולטעון שהרעיון שלכם כלל איננו מקורי. בהיעדר טענות מהסוג הזה תקבלו תעודת פטנט, ובמידה והתנגדויות יעלו – תידרשו להתייצב בפני רשם הפטנטים ולהשתתף בהליך בדיקה שיקבע האם ההתנגדות מקובלת או לא. באופן טבעי, במצבים שבהם יקבל משרד הפטנטים את ההתנגדות, החלטת ההכרה תבוטל.

איך לרשום פטנט ולשרוד את המשימה?

כפי שאפשר להבין, רישום פטנט הוא מהלך מורכב שדורש המון תשומת לב לפרטים קטנים לאורך הדרך. בתהליך הזה אתם נדרשים להגיש טפסים, מסמכים, אישורים והדמיות, להשיב לשאלות, לבצע תיקונים ולשלם לא מעט לצוות הפיתוח, לרכישת ציוד ומוצרים וכן לגופים הרשמיים (אגרות). כדי להבטיח תהליך יעיל יותר, וכדי למקסם את השימוש במשאבים שלכם, חשוב להיעזר באנשי מקצוע מנוסים שיחסכו לכם המון טעויות אפשריות. עם הליווי המקצועי של Top Patents תוכלו ליהנות ממעטפת השירותים הדרושה, לבחון את השטח לעומק עוד לפני שתצאו לדרך, להשלים כל שלב בדרך בצורה מוצלחת ולשפר את הסיכויים שלכם להגיע אל היעד – ואל תעודת הפטנט המבוקשת.
חייגו אלינו יצירת קשר