יזמים וממציאים גילו מזמן את המושג "פטנט" ואת היתרונות שהוא מעניק להם. בעיקר הם מבינים שמדובר בכלי משפטי חיוני שמספק להם הגנה מצוינת על הפיתוח הייחודי. למעשה, במדינות שבהן הפטנט אושר זוהי הגנה עם תוקף לשני עשורים, ובזמן הזה בעל הפטנט הוא האדם היחיד שרשאי למכור, לשווק או לייצר את המוצר או חלקים מהותיים ממנו. הוא רשאי גם להעניק לאחרים את הזכות לייצר או למכור את המוצר, כמובן, אך ההחלטה האם להעניק את הזכות הזו ובאיזה מחיר היא החלטה שלו באופן בלעדי. בדומה, ממציאים שמעוניינים לפתח פטנטים חדשים נדרשים לוודא מבעוד מועד כי אכן מדובר בהמצאה חדשה ומקורית.

מכירת פטנטים והפרת פטנטים

בכל הקשור לפטנטים, החוק בהחלט ברור. כאמור, הממציא עצמו הוא זה שרשאי להציע את הפיתוח שלו למכירה, כאשר מכירת פטנטים היא בהחלט דרך מצוינת לייצר הכנסה וליהנות מרווחים נאים למדי. עם זאת, פיתוח או שיווק של מוצר (או חלק ממנו) המוכר כפטנט הוא מהלך שעשוי להוביל לתביעה בגין הפרת פטנט. במצב כזה צפוי בית המשפט להטיל צו מניעה זמני, והתובע יידרש להוכיח את ההפרה המדוברת. יתרה מכך, הפרת פטנט אשר הוכר על ידי רשם הפטנטים עלולה להסתכם בפיצוי משמעותי מאוד בסך של מאות אלפי שקלים, ולעתים אף בסכומים גבוהים הרבה יותר. בקיצור, הסיכון הזה ממש לא משתלם.

מקדימים תרופה למכה: בודקים פטנטים חדשים

כדי להימנע מעסק הביש הזה, מהתביעה המשפטית ומהעלויות הכבדות, חשוב לבצע בדיקה יסודית ומעמיקה לפני שאתם מחליטים לייצר מוצר חדש, ובוודאי כאשר מדובר בפיתוח מקורי וחדשני. תפקידו של עורך פטנטים מיומן הוא לערוך את המחקר הזה בדיוק, והוא יבצע את הסקר היסודי כדי לוודא שאיש לא עשה את זה קודם. חברת Top Patents, המתמחה בליווי יזמים וממציאים לאורך התהליך ובעבודה מול רשם הפטנטים, תסייע לכם לבחון היטב את השטח ולהבין האם אתם פועלים במסגרת החוק. היא תבחון את הנתונים, תנבור במאגרי המידע ותמנע את החשיפה לתביעות משפטיות שונות.

הכלל החשוב: רישום אצל רשם הפטנטים

כדי שההמצאה שלכם תוכר כפטנט היא צריכה להירשם אצל רשם הפטנטים, אם כי בהחלט מדובר בתהליך בירוקרטי שמחייב היערכות ותכנון נכון. צוות Top Patents יסייע לכם להגיש את הבקשה באופן מלא ומדויק כדי שתוכלו לייעל את התהליך ולעשות את זה נכון ככל האפשר כבר מראשית הדרך. עם קבלת האישור המיוחל תוכלו לצאת אל השטח, לבחון אפשרויות למכירת פטנטים ולהפוך את הרעיון הגדול שלכם למוצר רווחי שיכול להכניס לכם לא מעט כסף לחשבון הבנק. כך תיהנו גם מהגנה טובה על ההמצאה שלכם וגם מיתרון תחרותי משמעותי מאוד.
חייגו אלינו יצירת קשר